İmago Çift Terapisi Kadıköy Psikolog - İmago Çift Terapisi Anadolu Yakası Psikolog - İmago Çift Terapisi İstanbul Psikolog

İmago Çift Terapisi ve Psikoloji

İmago Çift Terapisi, 1970 li yıllarda Amerika’da Dr. Harville Handrix’in ilişkiler üzerine çalışırken farkettiği daha sonra eşi Helen Hendrix ile geliştirdiği bir terapi ekolüdür.  İmago ’ya göre aslında aynı evde yaşamaya başlayan çiftler bir süre sonra kendi ailelerinin (veya bakım verenlerinin) yaşantılarını yaşamaya başlarlar çünkü eski duygularını ilişkilerine yansıtırlar. Hatta eş seçimimizi bile farkında olmadan aile bireylerimize benzeyen kişilerden seçeriz. Yeni bir ev yeni bir kişi sandığımız eşimiz olsa da çocukluğumuzdan beri taşıdığımız iç çatışmalarımızı yoğun olarak tetiklendiğini farkederiz. Kişiler su bidonu gibi basit bir sebepten kavga ederken neden o kadar yoğun duygular yaşadıklarını çoğunlukla farketmezler ama aslında bütün içsel çatışmalar su üstüne çıkar. Tam da bu noktada İmago sayesinde çiftler görünenin arkasına saklanmış duygularını farkederler.  Senelerdir birlikte oldukları eşlerini yeni bir gözle görüp anlamaya başlarlar. ilişkide en önemli basamaklardan olan güven bağını belki de ilk defa kurarlar.

İmago, geçmişten gelen saklı kalmış duygularımız tedavi olmadığı sürece eşlerimizi değiştirsek de her birlikteliğimizde aynı yaralarımızın tetikleneceğini vurgular. İmago nun vaad ettiği sonuç ise ilişkideki kriz anını tedavi etmenin yanı sıra kişi hayatı boyunca taşıdığı negatif yarasından da kurtulmuş olmak ve yaşam kalitesi arttırmaktır.