Emdr Kadıköy Psikolog - Emdr Anadolu Yakası Psikolog - Emdr İstanbul Psikolog

Emdr Terapisi ve Psikoloji

EMDR, Türkçe açılımıyla ‘Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme anlamına gelen bir terapi tekniğidir. Bugüne kadar her yaştan yaklaşık 2 milyon kişinin farklı tiplerde psikolojik rahatsızlıklarının başarıyla tedavi edilmesini sağlamıştır.

Diğer terapi tekniklerine göre daha hızlı ve kısa bir süreci kapsıyor olması daha yeni bir yöntem olmasına rağmen EMDR’ın son yıllardaki popülerliliğini arttırdı. Bilimsel araştırmalarla da desteklenerek somut bir şekilde işlevselliğinin kanıtlanması da danışanlarımızın özellikle bu teknik için merkezimize başvurmasını sıklaştırdı.

 

EMDR Nasıl Çalışır?

Her gün beynimiz binlerce anı kaydeder. Bu anıların bazıları olumlu, bazıları olumsuz, birçoğu ise önemsiz ve nötr olanlardan oluşur. Olumlu ve nötr anılar, bilgi işleme sürecinden normal bir şekilde geçip belleğe atılır. Olumsuz ve travmatik anılar ise, tıpkı bilgisayara giren virüs gibi, bu süreci bozarlar. Bu anılar, anlamlandırma sürecinin normal çalışmasını engeller. Olumsuz anı, sadece geçmişte yaşamakla kalmaz, etkisini hala ‘bugün’ yaşanmışçasına canlı olarak sürdürür. EMDR, bu tür anıların sağlıklı işlenmesini sağlayan bir terapidir. Terapi sırasında, beynin sağ ve sol yarımküreleri uyarılarak, travma sırasında beynin yapamadığı işlemin yapılmasını sağlar. Kilitli kalmış anı ile diğer anı ağları arasında ilişki kurulması, öğrenmenin sağlanarak bilginin adaptif bir şekilde depolanması ile mümkün olur. Bu da rahatsız edici anının etkini azaltır ve kişi anıyı yeni ve sağlıklı bir bakış açısıyla görür.

Olumsuz Her Şeyi Unutturur mu?

EMDR rahatsız edici, acı veren anıyı unutturmaz. Ancak terapi sonrası, bu acı yüzünden hissedilen öfke, korku, üzüntü, kaygı, hayal kırıklığı gibi tüm olumsuz duyguların ortadan kalmasına yardımcı olur. Normalde beynimiz her zaman yeniliklere uyum sağlamaya programlıdır. Canımızı yakan bir olay tıpkı bir yerimizi kanattığımız zaman gibi başlangıçta yoğun bir acı verirken, sonrasında fizyolojik olarak acı azalmaya başlar. Ancak travmatik anılarda bu gerçekleşemez ve duygular sanki olay şuan oluyormuş gibi yaşanır. EMDR bu durumun ortadan kalmasına yardımcı olur.

Ne Kadar Sürede Etkili Olur?

Bazen tek seansta sorunun çözüldüğü gözlemlendiği gibi bazen de daha uzun çalışma gerektirebilir.

EMDR ile Hangi Sorunlar Tedavi Edilir?

EMDR’ye göre psikolojik ve/veya psikosomatik rahatsızlıkların çoğunluğunun işlenmemiş anılara bağlı olması, klinik uygulama alanını giderek genişletmiş, birçok sorunun verimli ve hızlı bir şekilde tedavisinin sağlandığı görülmüştür.