Filial Terapi Kadıköy Psikolog - Filial Terapi Kadıköy Pedagog - Filial Terapi Anadolu Yakası Psikolog - Filial Terapi Anadolu Yakası Pedagog

Filial Terapi ve Psikoloji

Bernard ve Loise Guerney tarafından 1960 yılında geliştirilen Filial Terapi modelinin, aile içindeki olumlu ilişkileri güçlendirme ve çocukların sorunlarını azaltma üzerindeki etkisi araştırmalarla desteklenmiştir.

Filial Terapi hangi yaştaki çocuklara yardımcı olur?

3 – 10 yaş arasındaki çocuklara ve onların ailelerine yardımcı olan bu terapi modelinin hedefi terapötik oyun yoluyla aile içerisinde ilişkileri güçlendirmektir.

Filial Terapinin faydaları nelerdir?

Biliyoruz ki, oyun çocukların dilidir ve kendilerini ifade etme yolundaki en önemli araçlarıdır. Çocuklarıyla oyun oynamak için zaman ayıran ailelerin de daha mutlu ve güçlü oldukları ise yadsınamaz bir gerçektir.

Bu psiko-eğitimsel süreç boyunca ebeveynler, çocuklarıyla bu özel oyun zamanlarını nasıl yürüteceklerini öğrenirler. Bu seanslar anne babaların çocuklarını daha iyi anlamalarını sağladığı gibi aynı zamanda aralarındaki duygusal bağı ve ilişkiyi de güçlendirir.

Filial Terapi her aile için uygun mudur?

Filial Terapi her ailede uygulanabilir çünkü bütün ebeveynlerin güçlü yönleri olduğu kadar güçsüz yönleri de vardır. Terapistin amacı ise, anne babaların bildiklerinin üzerine yeni bilgi ve beceriler kazandırarak çocukları ile olan iletişimlerini güçlendirmektir.

Filial Terapi nasıl işler?

Diğer birçok terapi modelinde terapist terapi görüşmelerini çocukla yapar ve ebeveynler ile ayrıca görüşür. Filial terapi modelindeki fark, anne babalar bu özel oyun zamanlarını çocuklarıyla nasıl yürüteceklerini öğrenirler. Bu sayede süreç boyunca anne babalar kendilerini terapistin partneri olarak düşünebilirler.

Çocukların bu özel oyun zamanlarını anne babalarıyla oluşturmalarının birçok avantajı vardır. İlk olarak ebeveynler çocukların hayatlarındaki en önemli kişilerdir ve onları terapistten çok daha iyi tanırlar. Bu sayede, anne babalar özel oyun zamanlarını hayatlarının bir noktasında yerleştirdikleri zaman değişimler daha etkili ve çok daha uzun vadeli olur. Eğer ki anne babalar oyun yolu ile çocuklarını daha iyi anlayabilirlerse, onlara nasıl davranacaklarını da o ölçüde anlayabilirler.

Filial Terapi’nin çocuklara ve ebeveyn-çocuk ilişkisine kattıklarının yanı sıra anne babaya da bağımsız olarak birçok şey katar. Çocuğunuzun duygularını ve iç dünyasını anladıktan sonra ilişkiniz iyileşir ve gelişir. Olumlu sonuçları doğuran bu beceriler ve bilgiler sayesinde de gelecekte çıkabilecek olan sorunları da önlemeye yardımcı olur. Bu sayede çocuğunuza karşı olan güveniniz artar ve ilişkiniz daha samimi bir hal alır. Bu da ebeveyn olarak kendinize olan güveninizin artmasını sağlar, çocuğunuzla keyifle oynarken anne baba olmanın zevkine varırsınız.