Kadıköy Psikolog Cinsel Terapi - Cinsel Terapi Anadolu Yakası Psikolog - Cinsel Terapi Uzmanı

Cinsel Terapi ve Psikoloji

Cinsellik birçok toplumda konuşulması en zor konulardan biridir. Öğrenilmesi gereken bir konu olarak görülmek yerine sanki doğuştan bir yetenek gibi görülür. Bu konuda verilen eğitimler ise yeterli değildir. Bu sebeple kulaktan dolma hurafe bilgiler bizler tarafınfan doğru kabul edilir ve birçok kişi kaliteli bir cinsel yaşama sahip olamaz. Kişi cinsellik ile ilgili bir sıkıntı yaşadığında ne olduğunu anlamlandırmakta zorlanır ve çaresizlik hissi yaşar. Sorunun kendiyle alakalı olduğunu düşünür ve her denemesinde aynı kaygıyla hareket eder . Yaşanılan bu kaygı aslında gerçek olmayan bir performans anksiyetesidir. Performans anksiyetesi ise aynı problemin devam etmesine neden olur. Sıkıntı yaratan bir çok durumda yaptığımız gibi bu durumda da kaçma, kaçınma, erteleme davranışları sergilenmesine yol açar.

Vajinismus, erken boşalma, ereksiyon problemi, cinsel isteksizlik, cinsel fobiler gibi cinsel rahatsızlıkların temelinde cinsel bilgisizlik ve yanlış inanışlar yer almaktadır. Bu sebeple hangi terapi tekniği uygulanırsa uygulansın öncelikle yanlış bilgilerin belirlenip düzeltilmesi için cinsel anatomiyi kapsayan eğitim alınması çok önemlidir.

Cinsel terapi bu noktada devreye girer. Yaşanılan problemin devam etmesine neden olan, yanlış cinsel bilgilendirmelerin fark edilmesine, cinsellik ile ilgili yanlış inanışlarının değiştirilmesine yardımcı olur. Yaşanan cinsel sorunları aşmak için bir yol haritası oluşturulur. Verilen ev ödevleriyle de adım adım gelişim sağlanır.