Merkezimiz Kalkedon ismini kuruluş yerimiz olan Kadıköy’den aldı. Kadıköy’ün antik çağdaki ismi olan “Kalkedon”un hikayesi bize oldukça anlamlı geldi.

Hikayeye göre antik çağda Byzas adlı kral İstanbul’da yerleşim yeri ararken, bugünkü tarihi yarımadanın cennetten bir köşe olduğunu fakat kimsenin buraya yerleşmediğini görür. Kadıköy’ü gezer ve tarihi yarımadanın daha güzel olduğunu söyleyip, bugünkü Kadıköy’den ayrılır. Ayrılırken de Kadıköy’e yerleşenlerin burnunun ucundaki bu güzelliği göremediklerini söyleyerek bu yerleşkeye “Körler Ülkesi” anlamına gelen “Kalkedon” adını verir.

Bu hikaye bize iki açıdan ilham verdi. Birincisi gözümüzün önündeki güzellikleri, ikincisi ise sahip olduğumuz güzellikleri görememekti. Yıllar süren tecrübelerimizde fark ettiğimiz şey, insanların genel problemlerinin hep bu ikisi arasında döndüğüydü; ya sahip olamadıklarıyla ilgili sıkıntı yaşıyorlardı (güç, cesaret, aşk…vb.) ya da sahip olduklarından memnun değillerdi (kendi güçlü yanlarının farkında olmamak, sürekli olumsuz yanlarına odaklanmak… vb.). Terapilerimiz sonucunda kişilerin, her ikisini de fark etmeye başladıklarına ve dolayısıyla problem alanlarını ortadan kaldıklarına ve mutlu bir hayat yaşamaya başladıklarına tanık olduk. Bu nedenle bu isimi kabul ederek yolumuza devam etmeyi seçtik.

Farklı terapi yöntemlerini benimseyen uzmanlar olarak uzun süre birlikte çalışma fırsatı bulmamız birbirimize destek olmamızı ve gelişmemizi sağladı. Deneyimli, birbirine güvenen, yenilikleri takip ederek kendini geliştiren ve üreten bir ekip olarak çalışmalarımızı 2017 yılında Kalkedon Psikoloji çatısı altında sürdürmeye karar verdik.

Kalkedon Psikoloji ekibi olarak; görmek, fark etmek ve dolayısıyla gelişen değişim sürecinde size eşlik etmek için burada; Kadıköy’deyiz.

“Görmek ve fark edebilmek için…”