işe alım hizmetleri

İşe alım hizmetleri kapsamında doğru çalışanı bulmak, bir adayı sadece teknik becerileriyle değil kuruma ve kurum kültürüne olan uygunluğuyla değerlendirebilmek uzmanlıktan ve işe alımda iyi bir süreç yönetiminden geçmektedir. Özellikle işe alım hizmetleri nde kritik pozisyonlarda yeteneği yakalayabilmenin zorlukları her geçen gün zorlaşırken bu süreçte uzman kadromuzla sizlere destek vermekteyiz.

İşe alım sürecini doğru yönetmek için stratejik düşünce, işin genel kapsamıyla uyumlu süreçler belirleme ve yetenek yönetimine tam anlamıyla odaklanmak gerekmektedir.  Teknik becerisi iyi olan her aday işe alım yapılacak pozisyon için uygun olmadığı gibi daha yaratıcı işler yürüten bir ekibe analitik takviyeler yapma ihtiyacı her zaman doğabilmektedir.

Bu nedenle İnsan Kaynakları uzmanlarının da şirketin tümüne hakim olarak kapsamlı bir işe alım süreci yönetmesi gerekmekte ve bu sürecin geliştirilecek yönleri ise her dönemde değişmektedir.

Kurumsal danışmanlık alanında uzman kadromuzla, anlaşmalı olduğumuz kurumlara verdiğimiz hizmetlere, işe alım aşaması ve alım sonrası çalışanların gelişimi ve desteklenmesi olarak iki ana başlıkta toplanmaktadır.

İşe alım hizmeti ne bakıldığında; öncelikli olarak mülakatlarda uzman değerlendirmesi, klinik, ( psikopatoloji) değerlendirme yapılmaktadır. Bu değerlendirmeyi destekleyebilmek adına adaylara MMPI (Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri) ve 16PF testleri uygulanmaktadır. Hem test hem de uzman değerlendirmesi sonucunda kişinin, başvurduğu pozisyona uygunluğu ve mesleki yeterliliğe sahip olup olmadığı belirlenmektedir.

İşe alım sonrası süreçlerde ise; çalışanların bireysel gelişimine katkıda bulunarak, yönetici-çalışan ilişkilerini güçlendirmek, kişilerin gerçek potansiyellerini ortaya çıkartmak ve kurumsal hayat içerisindeki dengenin kurulmasına yardımcı olmaktayız. 

MMPI nedir ve işe alım sürecinde hangi alanlarda uygulanır?

MMPI, çok yönlü kişilik envanteridir ve kişinin herhangi bir psikopatolojiye ya da herhangi bir psikopatoloji eğilimine sahip olup olmadığını ölçen klinik bir testtir. Özellikle kişiler arası ilişkilerin yoğun olduğu; birebir iletişim üzerine dayanan meslek gruplarında sıkça kullanılmaktadır. En yaygın kullanıldığı alanlardan bir tanesi hizmet sektörüdür. 

Uzmanlarımız 6 yıl boyunca bir havayolu şirketinin işe alım süreçlerini yürütmüştür.