Çocuğunuzla Evde Oynayabileceğiniz Oyunlar

Çocuğunuzla evde oynayabileceğiniz oyunlar ile bu zor, yoğun ve stresli salgın günlerinde çocuklarımızla evde sıkılmadan her zamanki gibi oyuncu olarak vakit geçirmek mümkün. Bu oyunları  detaylı bir şekilde sizler için listeledik;

 • Balon Tenisi: Bu oyunu oynamak için ihtiyacınız olan malzemeler sadece iki plastik tabak, 2 tahta çubuk ve bir balon! Önce tahta çubukları ortasına kadar bir yapıştırıcı ile plastik tabağın arkasına yapıştırın. Daha sonra balonu şişirip tabak raketlerin bir tanesini çocuğunuza verin, diğerin, de siz alın ve oyun başlasın!
 • Kelime Avı: Bu oyunda ilk önce çocuğunuza söylemek için bir hece seçin. Örneğin bu hece “-ba” olsun. Çocuğundan “-ba” hecesi ile başlayan en az 5 tane kelime bulmasını isteyin (balık, balon gibi).
 • Hikaye Oyunu: Bu hikayeyi çocuklar yazıyor! Önce elinize bir kitap alıp, “bir varmış bir yokmuş…” diyerek başlayabilirsiniz. Hikayenin girişini yapıp biraz okuyabilirsiniz. Ancak hikayenin devamını kendi fikirleriyle çocuğunuz getirsin ve yaratıcılık başlasın!
 • Dokun Tahmin Et: Bir tepsi içinde evinizde bulunan istediğiniz farklı nesneleri koyun. Çocuğunuz bu nesneleri kısa süre gördükten sonra tepsinin üzerini bir bezle örtün ve sonrasında nesnelere dokunarak ne olduğunu tahmin etmeye çalışsın!
 • Lazer: İster tuvalet kağıtlarını ya da isterseniz renkli ipleri duvarlara çapraz şekillerde yapıştırarak çocukların onlara değmeden geçmeleri gerektiğini söyleyin. İpleri düşüren ya da dokunan yanar! Çocuğunuzla evde oynayabileceğiniz oyunlar arasında olan bu oyunu biraz daha hikayeleştirip ve heyecan salonda saklanan hazineye ulaşmanın tek yolu lazer ışınlar ile korunan bu koridoru aşmak olduğunu söyleyebilirsiniz.
 • Renkli Toplar: Evde renkli toplar varsa işiniz çok kolay.  Bir kartona topların girebileceği delikler açın ve topların renklerine göre deliklerin çevresini kalem ile boyayın. Hatta rengin adını da yazabilirsiniz. Çocuğunuz ile birlikte renklerine göre topları ilgili delikten atın.
 • Buz Deneyi: Bütün çocuklar deney yapmayı severler ve su/buz ile oynamaya bayılırlar. Bu onlar için heyecan verici olduğu kadar keyiflidir de. Bir de bu buzun rengarenk olduğunu düşünün. Evdeki bulduğunuz renkli boncukları, kullanmadığınız oyuncak parçalarını ya da ne koymak isterseniz üst üste uzun bir kaba koyun, üzerine su ekleyin ve buzluğa yerleştirin. Bir süre sonra buzluktan çıkardığınızda buzdaki gizli hazineleri keşfetmek için ılık su ve tuz su desteği ile çabalamak onlara keyif verecektir.
 • Mutlu Bir An: Ailedeki herkes mutlu oldukları bir anı düşünsünler ve tek tek sahneye çıkıp canlandırsınlar. Diğerleri ne olduğunu bilmeye çalışsın.
 • Kabarcıklı Resimler: Bu biraz kirli bir oyun! Çocuğun ayaklarına kabarcıklı naylonları geçirin, yere de büyük bir duvar kağıdı koyup kaymaması için bantlayın. Naylonları boyayıp kağıdın üzerinde yürüsün ve eğlence başlasın.
 • Denk Getirmece: Bu oyun biraz daha küçük yaş grubu için daha uygun. Kağıt havlu rulosunu bantla duvara yapıştırın ve altına bir kap koyun. Ponponları ya da küçük topları tepeden atarak denk getirmeye çalışsın.
 • Yarış Zamanı: Yere renkli bantlarla yollar yapın ve başlasın araba yarışları!
 • Parkur: Bu dönemde enerjilerini atmaları da oldukça önemli. Yastıklardan, koltuklardan eve bir parkur yapın. Engellerden geçmeye çalışsın.

Sizler de yaratıcılığınızı ve oyunculuğunuzu kullanıp evde geçirdiğiniz bu zamanları daha keyifli hale getirebilirsiniz. Oyunun sıcacık ve iyileştirici gücünü unutmayın, sağlıkla kalın.

Bu zorlu süreçte sizlere destek verebilmek adına yürüttüğümüz online aile danışmanlığı hizmetimiz hakkında bilgi almak için bağlantıya ulaşabilir, randevu almak için merkezimize erişebilirsiniz.

 

Uzman Klinik Psikolog Miray Sanan

Çocuk ve Ergen Psikoloğu – Psikoterapist