benton görsel bellek testi

benton görsel bellek testi

Benton Testi, 8 yaş ve üzeri bireylerin görsel-mekansal bellek becerilerini ölçmek için geliştirilmiş bir testtir. Şeklin bakarak çizilmesini, çizimin gecikmeli olarak akıldan yapılmasını veya başka şekiller arasından tanınmasını içermektedir. Benton Görsel Bellek Testi, şekil belleğini anlık ve gecikmeli olarak değerlendirebilmekte; bunun da ötesinde, görsel belleği, görsel algılama ve motor yeteneklerden ayırt edebilmektedir.

8 yaş üzeri çocuklara uygulanan Benton Görsel Bellek Testi, mekânsal belleği ölçen bir testtir. 1974 yılında Benton tarafından geliştirilmiştir. Şekillerin kullanıldığı testte bakarak çizim, akılda kalan resmin çizimi, birçok şekil arasından tanıma şeklinde bellek testi yapılmaktadır. Şekilleri hafızada tutma becerisini değerlendiren Benton görsel bellek testi, görsel belleğin algılama ve motor yeteneğinden ayırt edilmesini sağlamaktadır.

 Test Özellikleri

  • Performans testi olup bireysel uygulanmaktadır.
  • 8 yaş üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde uygulanır.
  • Çizimli ve göstermeli 2 form halindedir.
  • Görsel belleği ölçmektedir.
  • Uzmanlar tarafından uygulanır.

Test bireysel olarak uygulanır. C, D ve E formundaki çizimli form ile F ve G formundaki Göstermeli form kullanılmaktadır. Testi uygulamak bir eğitim gerektirmez fakat yorumlayacak kişilerin psikoloji, psikolojik danışmanlık veya rehberlik bölümü mezunu olmaları gerekmektedir. Bireysel olarak uygulanan testte görsel bellek ölçümü yapılmaktadır. Benton görsel bellek testi bir performans testi olup bireysel uygulanır.

Göstermeli testte üzerinde geometrik şekillerin bulunduğu kartlar bireye gösterilmektedir. İlk şeklin daha sonra gösterilen 4 kart içerisinden bulunması istenilir. 10 kartta bulunan şekillerin 10’ar saniye içinde bulunması istenen test ile bireyin görsel belleği ölçülür. Test sonunda bireye özel raporlama yapılır.

Çizmeli testte kartlarda gördüğü şekilleri 10 saniye içinde bireyin çizmesi istenir. 10’ar saniye gösterilen 10 karttaki şekilleri çizen bireyin çizdiği şekiller kartlarla karşılaştırılır. Akılda kaldığı kadarı ile çizim yapan bireyin görsel belleği tekrar ölçülmüş olur. İkinci test olan çizmeli testin sonunda da raporlama yapılır. Her iki raporun uzmanlarca değerlendirilmesi neticesinde bireyin görsel bellek ölçümü yapılır. 8 yaş üzeri tüm çocuklara ve yetişkinlere uygulanan ve görsel belleği değerlendiren bireysel performans testidir.

Randevu için bağlantıdan merkezimize ulaşabilirsiniz.