Çocuklar ve Taşınma Süreci

Çocuklar ve Taşınma Süreci

Çocuklar için değişimler her zaman kolay olmayabilir. Biz yetişkinler için ufak gibi gözüken değişimler çocukların dünyasında farklı bir yere dokunabilir. Bu değişiklerden biri olan taşınma sürecinde çocukların zorlanmaması ve daha hızlı adapte olmaları için onlara nasıl destek olabileceğimizi bilmek önemli olacaktır. Bu sürece çocuğu ne kadar sağlıklı bir şekilde hazırlarsak onun daha rahat adapte olmasını sağlayabiliriz. 

Çocuğunuzun yaşı kaç olursa olsun taşınma sürecinden önce anlayabileceği bir dilde gerçekleşecek değişim hakkında konuşmak ve yaşayacaklarınızdan bahsetmek önemlidir. Bunu yaparken resimlerden ve taşınma sürecinizi anlatacağınız sembolik oyunlardan yararlanmak çok daha rahatlatıcı olacaktır. Ayrıca çocuğunuzu taşınma sürecine dahil etmek de önemlidir. Örneğin; kendi oyuncaklarını kolilere koyma ya da odasını yerleştirirken sizlere yardımcı olmak sürecin bir parçası olarak hissedeceğinden yeni eve adapte olmasını hızlandıracaktır.

Yaşayacağınız değişimden bahsederken sizlerin de duygularınız hakkında konuşması, çocuğunuzun da kendi duygularını ifade etmesini sağlayacak alanı bulması için yardımcı olacaktır. Taşınma süreçleri özellikle şehir veya ülke değişimlerinde yetişkinlerin daha çok kaygılanmasını sağlayabilir. Bunun farkında olmak ve çocuğunuza bu kaygının kontrollü bir şekilde yansımasına neden olur.

Taşınma, somut bir şekilde düzenin ve ona bağlı bir sürü durumun değişeceği anlamına gelir. Bu bakımdan yeni odasındaki düzenin eski odasına benzemesi uyumu hızlandırabilir. Aynı şekilde oyuncak ve eşyalarının önemi de unutulmamalıdır. Eski evden ayrılmadan bir veda partisi yapmak, orada yaşadığınız keyifli anları konuşmak çocuklar için önemli olacaktır “Burada çok güzel bir doğum günü partisi yapmıştık ama yeni evimizde de büyük bir balkonumuz olacak ve orada keyifli kahvaltılar edeceğiz.” gibi cümleler eskiyi anıp çocuğunuzu yeni eve motive etmeniz açısından iyi olacaktır.

Bu konu hakkında nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız veya bu konuda desteğe ihtiyaç duyuyorsanız çocuk ve ailelere yönelik psikoterapi hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgiye bağlantıdan ulaşabilir, merkezimizden randevu almak için buradan bizlere erişebilirsiniz.

Uzman Klinik Psikolog Miray Akbala