Çalışan Anne Olmak

Çalışan Anne Olmak

Günümüzde bir çok anne çalışıyor ve zaman zaman çocuklarıyla yeteri kadar vakit geçiremediklerini düşünüp üzgün ve suçlu hissedebiliyorlar.

Çocuklarıyla beraber oldukları zamanlarda ise bu his çok fazla hoşgörülü olmaya ve sınır koymamaya itebiliyor. Zaten yeteri kadar görüşemiyoruz istediğini yapsın düşüncesi hakim olabiliyor. O suçluluk hissini telafi etmeye çalışırken bir anda çocuklarının her istediğini yapmaya çalışan ebeveynlere dönebiliyorlar. Bu da sınırsız çocuklar yetişmesine sebep olabiliyor.

Bu noktada önemli olan çocuğunuzun her dediğine evet demek yerine belirli kaliteli zamanlar yaratmaktır. Çocukla bütün gün yan yana olmak kaliteli zaman geçirmek değildir. Bu günde yarım saat bile olabilir ancak o zaman boyunca tüm odak nokta çocuk olacak şekilde değerlendirilmelidir. Belki onun isteyeceği ve yönlendireceği bir oyun saati ya da dışarıda sevdiği bir aktivite olabilir. O zamanın sadece size özel olduğunu bilmesi ve hissetmesi önemlidir. Kaliteli vakit bir şey öğretilen, nasihat verilen bir zamandansa çocukla samimi anlar yaratılan bir zaman olmalıdır. Birlikte geçirilen en küçük andan bile zevk almaya çalışılan, paylaşıma ve bağa önem verilen bu anların yetersiz olması için hiç bir neden yoktur.

Sorumlulukları çok olan çalışan annelerin destek görmesi olmazsa olmazdır. Anne işteyken güvenilir, şefkatli, tecrübeli ve mümkünse uzun süreli bakıcılar olmalıdır. Aynı şekilde çocuğun yaşı geldiğinde güvenilir ve içe sinen bir anaokulu bulunması gerekir. Bakıcı ve okul haricinde de ihtiyaç duyduğunda annenin eşinden ya da diğer aile üyelerinden mutlaka yardım istemelidir.

Unutmayın ki “bir çocuğu bir köy büyütür”.

Destek alsanız dahi işten geldiğinizde ev içerisinde de yapılacak işlere çocuğunuzu da dahil edebilirsiniz. Bu sayede hem beraber vakit geçirmiş hem de ev işlerini halletmiş olursunuz. Beraber çamaşır ve bulaşıkları yıkamak, yemek yapmak, sofra kurmak çocukların keyif aldığı işlerin başında gelir. Bu işleri yaparken birbirinize gününüzü anlatmak, sohbet etmek de ilişkiniz için güçlendirici olacaktır.

Belli başlı rutinler her zaman çocuklara iyi gelir. İki ebeveyni de çalışan çocuklar için bu önemlidir. Örneğin; sinema günü, sahil günü, müze gezme günü gibi sabit rutinler ve alışkanlıklar oluşturabilirsiniz.

Çalışan anne olarak çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmenin yanı sıra kendinizle ve eşinizle baş başa geçirebileceğiniz kaliteli zamanlar yaratmak iyi olacaktır. Hoşlandığınız aktivitelere mutlaka zaman ayırın; bu bir kitap okumak ya da müzik dinlemek kadar basit olabilir. Yetişkin etkinleri ve çocuk etkinlikleri arasında bir denge kurmayı başarabilirsiniz hem siz hem de çocuğunuz mutlu olacaktır.

En önemlisi de kendinize mükemmel ebeveyn diye bir şey olmadığını ara ara hatırlamak olabilir. Belki de her zaman her şeye yetişmenin ya da her zaman herkesi mutlu etmenin imkansız olduğunu bilmek iyi gelebilir. Önemli olan yeteri kadar iyi anne olmak, elinizden geldiğince çocuğunuzla ilişkinizi güçlü tutmak ve bu bu ilişki ara ara bozulsa da telafisi olduğunu unutmamaktır.

Bu konu hakkında nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız veya uyguladığınız yöntemler işe yaramıyorsa çocuk ve ailelere yönelik psikoterapi hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgiye bağlantıdan ulaşabilir, merkezimizden randevu almak için buradan bizlere erişebilirsiniz.

Uzman Klinik Psikolog Miray Akbala