Nazlı Kalkan

Nazlı KALKAN

Psikolog / Psikoterapist

Uzman Psikolog Nazlı Kalkan 2007 yılında Atatürk Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünü yüksek onur derecesiyle tamamladı.

Lisans eğitimi sonrası 2007-2011 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Sağlığı Merkezi’nde terapi hizmeti sunan Kalkan, yine aynı kuruma bağlı saha desteği kapsamında travma sonrası stres mağdurlarına psikolojik destek verirken, çeşitli grup ve eğitim çalışmaları düzenledi.

Bu süreçte temel terapötik eğitimlerinin yanısıra, Dr. Udi Oren tarafından verilen “EMDR Terapisi” eğitimlerinin tüm modüllerini tamamlayıp “EMDR Terapisti” olmaya hak kazandı.

Aynı zamanda EMDR Derneği asli üyelerinden olan Kalkan, EMDR Terapisinin travma sonrası stres modelinde yenilikçi bir yaklaşımı geliştiren Uzman Klinik Psikolog Ricky Greenwald tarafından verilen eğitim ve süpervizyon eğitimini başarıyla tamamlamıştır.

Dr. Steven Marcus tarafından verilen EMDR Terapisinin yenilikçi bir yaklaşımı olan “İntegrated EMDR ile Başağrılarının Tedavisi” adlı eğitim ve süpervizyon süreçlerini başarıyla tamamlamış; İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Master projesini dönemin Türk Psikologlar Derneği Başkanı Prof.Dr. Gökhan Malkoç danışmanlığında aynı yaklaşımın etkinliğini araştırarak başarıyla tamamlamıştır.

Psikiyatr Dr. Berk Murat Ergün tarafından verilen “Bilişsel Davranışçı Terapi” eğitimininin yanısıra; Prof. Dr. David Clark tarafından verilen “Bilişsel Davranışçı Terapinin Dirençli Kaygı ve İstemsiz İmgeler Alanında Yenilikçi Yaklaşımı” eğitimini başarıyla tamamlamıştır.

Meslekdaşlarıyla EMDR Terapisinin faydalı yaklaşımlarını ve uygulama alanlarını araştırma çalışmalarına sürdürürken; yine bu süreçte Davranış Bilimleri Enstitüsü tarafından verilen “Stratejik Aile Terapisi” ve “Çözüm Odaklı Psikoterapi” eğitim ve süpervizyon süreçlerini başarıyla tamamlayarak bu yaklaşımlarını psikoterapi uygulamalarında geliştirmeye devam etmiştir.

2007 yılından bu yana çeşitli kurumlarda Bireysel Terapi, Çift ve Aile Terapisi alanında çalışan Kalkan aynı zamanda çeşitli dergi ve basın kanallarında yazınsal çalışmalarına devam etmiştir. Bu süreçte çift ilişkisi terapisine dair tekniklerini güçlendirmek için Bütüncül Cinsel Terapi eğitimi ve süpervizyon sürecini başarıyla tamamlayarak; cinsel terapi uygulamalarına devam etmiştir. Aynı süreçte İlişki Terapisinin önemli yaklaşımlarından olan İMAGO Relationships İnstitute tarafından verilen İMAGO Terapisinin tüm modüllerini başarıyla tamamlamış ve seanslarında uygulamış; alanda yeni çalışmaya başlayan meslektaşlarına eğitim ve süpervizyon desteği vermiştir.

Mesleki birikimleri onu varoluşsal yaklaşım ve  “ilişki” konusu ile ilgili çalışmaya yöneltmiştir. Partnerlerin ilişkisi, aile bireylerinin birbiri ile ilişkisi veya insanın kendisi ile ilişkisi ile ilgilenmekte; ilişkinin olduğu heryerde iyileşmenin de var olabileceğini düşünmekte ve terapi sürecini bu fikir üzerine oturtmaktadır.

2017 yılından bu yana dünyanın birçok ülkesinde ve Türkiye’de Boğaziçi Üniversitesi akademik desteğince uygulanan bir aile rehberliği hizmeti programının, Boğaziçi Üniversitesi ekibinde yer alarak, programın Türkiye’deki uygulamacılarına süpervizyon ve eğitim desteği vermektedir.

Psikoterapi seanslarında sıklıkla çalıştığı alanlar;

  • Duygu durum bozuklukları (depresyon, öfke kontrolü vb.)
  • Kaygı bozuklukları (takıntılar, travma, panik atak, fobiler, sağlık kaygısı vb.)
  • İlişki problemleri (ilişkiyi sürdürememe, yakın ilişkilerde kurulan zorluklar, bağlanma problemleri, uyum problemleri vb.)
  • Çift ve Evlilik Problemleri (iletişim problemleri, aldatma,aileler arası problemler vb.)
  • Cinsel Problemler (cinsel isteksizlik,vajinismus,erken boşalma vb.)

2020 yılından itibaren çalışmalarını Kalkedon Psikoloji’de sürdürmekte olan Nazlı Kalkan, aynı alanlarda mesleki ve yazınsal çalışmalarını yürütürken; şehir dışı ve yurtdışında yaşayan danışanlarıyla da bireysel ve çift terapilerini online olarak devam ettirmektedir.