Bige Rüya Yıldız

Bige Rüya YILDIZ

Uzman Psikolog / Psikoterapist

Uzman Psikolog Bige Rüya Yıldız ,  2006 yılında Maltepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünü fakülte birincisi olarak bitirdi. 2011 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Sinirbilim bölümünde “Kaygının dikkat süreçlerine etkisinin olaya ilişkin potansiyellerle” değerlendirilmesi üzerine tezini yazarak yüksek lisansını tamamladı.

2007 yılında Prof. Dr. Mehmet Z. Sungur’un vermiş olduğu “Bilişsel Davranışçı Terapi” eğitimine başladı ve 2009 senesinde sınavı başarıyla geçerek “Bilişsel Davranışçı Terapist” olmaya hak kazandı. 2010 yılında Leslie Sokol tarafından verilen Zor vakalarda Kognitif Davranışçı Terapi (KDT) eğitimi tamamladı.Yine aynı dönemde Dr. Christine Padesky tarafından verilen KDT Eğitim Kampına katıldı.

2008 yılından 2010’a kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Sağlığı Merkezi’nde bireysel ve çift terapisi hizmeti sundu, bu hizmet kapsamında birçok kurumda eğitim ve seminerler verdi.

Bu dönemde Dr. Udi Oren’den EMDR Terapisinin tüm modüllerini tamamlayıp “EMDR Terapisti” olmaya hak kazandı. Bige Rüya aynı zamanda EMDR Derneği asli üyelerindendir.

2008-2010 yılları arasında Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden “Stratejik Aile Terapisi” (64 saat teori ve süpervizyon) ve “Çözüm Odaklı Terapi” (150 saat teori ve süpervizyon) eğitimlerini alarak sürecini başarıyla tamamladı.

Aynı dönemlerde “Gottman Institute” den çift terapisi eğitimini alan Bige Rüya yıldız, çift terapilerine destek vermek aracıyla Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği’nden (CETAD) cinsel terapi eğitimi alarak 2 modülünü tamamladı.

2010- 2015 yılları arasında tıp merkezinde bireylere ve çiftlere yönelik klinik çalışmalarını sürdürürken, ayrıca 2017 yılına kadar da çeşitli danışmanlık merkezinde de düzenli olarak çalışmalarına devam etti. Gene aynı dönemde ulusal bir gazetede haftalık köşe yazıları yazdı, çeşitli ulusal kanallarda röportaj verdi.

2012 yılında çift çalışmalarında İmago çift terapisi ile çalışmaya karar veren Bige Rüya Yıldız, bu eğitimin bütün modüllerini tamamladı. 2013-2016 yılları arasında Evlilik Terapileri Enstitüsü’nde bireysel ve çift terapisinin yanı sıra cinsel problemler üzerine çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Yine aynı dönemlerde bireylere yönelik klinik çalışmalarına devam ederken 2012-2015 yılları arasında Prof. Dr. Doğan Şahin tarafından “Kişilik Bozukluklarında Psikodinamik Terapi” eğitimini tamamladı.

2015 yılında Alp Karaosmanoğlu tarafından verilen Şema terapi eğitimini başarıyla tamamlayan Bige Rüya Yıldız, süpervizyonlarına devam etti.

2020 yılının başlarında Gestalt Terapi Derneği (Ceylan Daş) tarafından yürütülmekte olan 980 saatlik teorik ve uygulamalı “Gestalt Terapi Eğitim Programı” na kabul edildi ve formasyon sürecine dahil oldu.

2020 yılında ilişki terapisi alanının dünyadaki duayenlerinden psikoterapist Dr. Stan Tatkin’den, “Güvenli Bağlanan İlişkiler: Çift Terapisinde PsikoBiyolojik Yaklaşım” eğitimini alarak çift terapilerinde daha yetkin bir beceriye sahip oldu.

Gene aynı yıl Avrupa onaylı EMDR eğitmeni Asena Yurtsever’den “Emdr ile Yetişkin Bağlanma Sorunları Üzerine Çalışmak” eğitimini alarak,  bağlanma ve ilişkilerinde sorunlar yaşayan bireylere dair daha yetkin bir klinik beceriye sahip oldu.

2020 yılında başlayan pandemi sebebiyle EMDR Türkiye derneğine bağlı “EMDR Travma ve İyileştirme Grubu”nda gönüllü psikoterapist olarak virüsten etkilenen kritik gruplarla çalışmalarını yürüttü.

Kurucularından olduğu Kalkedon Psikoloji’de çalışmalarını sürdüren Bige Rüya Yıldız, duygu durum bozuklukları (depresyon, öfke kontrolü vb.),  kaygı bozuklukları (takıntılar, travma, panik atak, fobiler, sağlık kaygısı vb.), ilişki problemleri (ilişkiyi sürdürememe, yakın ilişkilerde kurulan zorluklar, bağlanma problemleri, uyum problemleri vb.) ile çalışmanın yanına sıra çift, evlilik (iletişim problemleri, aldatma,aileler arası problemler vb.) ve cinsel (cinsel isteksizlik,vajinismus,erken boşalma vb.) problemler üzerine çalışmalarını sürdürmektedir. Ayrıca şehirdışı ve yurtdışında yaşayan danışanlarıyla da bireysel ve çift terapilerini online olarak devam ettirmektedir.

Bige Rüya Yıldız, uygulamalarında bilişsel-davranışçı terapi, şema terapi, stratejik aile terapisi, İmago Çift Terapisi, EMDR tekniklerini kullanmaktadır.

Uzmanımıza dair “Doktor Takvimi” sayfasında yer alan yorumlara paylaşmış olduğumuz bağlantıdan ulaşabilirsiniz.