Psikolog Aysun Erol

Aysun EROL

Psikolog/ Psikoterapist

Maltepe Üniversitesi Psikoloji bölümünden 2006 yılında fakülte ikinciliğiyle (tam burslu) mezun olan Psikolog Aysun Erol, 2006-2007 yılları arasında huzur evlerinde yönetici pozisyonunda çalışarak yaşlı bireylerin psikolojik değerlendirmeleri ve rehabilite edilmeleri üzerine çalışmalarını yürüttü.

2007 – 2008 yılları arasında özel eğitim alanında, zihinsel engelli çocuk, ergen ve aileleriyle çalıştı ve bu bireylerin topluma adapte olabilmeleri için rehabilitasyon süreçlerine katkıda bulundu.

2008 yılından 2010’a kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Sağlığı Merkezi’nde çocuk ve gençlere psikoterapi hizmeti sundu, ailelerine ve çocuklarına grup terapileri düzenledi. Aynı yıllarda MEB’e bağlı eğitim kurumlarında “Çocuk Gelişimi Uzmanlığı” ve “Özel Eğitim Uzmanlığı” kurslarında çeşitli dersler verdi ve öğrencilere sertifikasyon sürecinde eğitmenlik yaptı.

Gene aynı dönemde Prof. Dr. Mehmet Z. Sungur’un vermiş olduğu “Bilişsel Davranışçı Terapi” eğitimine başladı ve 2010 senesinde sınavı başarıyla geçerek “Bilişsel Davranışçı Terapist” olmaya hak kazandı.

Bu eğitimine paralel olarak Dr. Udi Oren’den EMDR Terapisinin 1. düzey ve 2. düzeyini tamamlayarak “EMDR Terapisti” olmaya hak kazandı. Aysun Erol aynı zamanda EMDR Derneği asli üyelerindendir.

2008-2010 yılları arasında Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden “Stratejik Aile Terapisi” (64 saat teori ve süpervizyon) ve “Çözüm Odaklı Terapi” (150 saat teori ve süpervizyon) eğitimlerini alarak sürecini başarıyla tamamladı.

2010-2012 yılları arasında bir eğitim danışmanlık merkezinde sınava hazırlanan gençlere hem duygusal süreçlerindeki sorunlar hem de sınav performanslarını arttırmak üzerine psikoterapi hizmeti verdi.Bu hizmet kapsamında Doğa Koleji merkez kampüsünde  “çoklu zeka” teoremi üzerinden eğitsel programlar hazırlayarak koordinatörlük yaptı. Gene aynı dönemde ulusal bir gazetede çocuk ve ergen psikolojisine yönelik haftalık köşe yazıları yazdı, çeşitli ulusal kanallarda gene aynı konular üzerinden röportaj verdi. Ayrıca bu süre zarfında anaokullarına (Gymboree Play & Learn vb.) aile ve çocuklara yönelik psikolojik rehberlik hizmeti verdi.

Bu dönemin akabinde  American Academy of Cognitive Therapy Derneği eğitmenlerinden olan Prof. Dr. Emine Gül Kapçı’dan “Çocuklarda Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi”ni tamamladı ve çocuk/ergen terapilerinde bilişsel davranışçı terapi tekniklerini de yetkin bir şekilde uygulamaya başladı.

2012-2017 arasında ise  Ersoy Sağlık Grubunda ve çeşitli danışmanlık merkezleri dahilinde çocuk ve ergenlerle klinik çalışmalarını sürdürdü. Gene aynı dönemlerde Association for Play Therapy onaylı Çocuk Merkezli Oyun Terapisi eğitimini tamamlayarak “Oyun Terapisti” olmaya hak kazandı.

Bu eğitimiyle aynı dönemde 2 yıl süreyle Yard. Doç. Dr. Neslihan Zabcı’dan Projektif Testler (Rorschach, CAT,TAT)” eğitimini alarak erken dönem çocukluk çağı psikolojisi alanında yetkin bir klinik beceriye sahip oldu. Halen Neslihan Zabcı ile psikanalitik terapiler alanında süpervizyon süreci devam etmektedir.

2019 yılında Amerika EMDR Enstitüsü EMDR Uygulayıcısı ve Eğitmeni Reyhana Meer-Seedat’tan “Çocuklarla Oyun Terapisi ve EMDR” eğitimini tamamlayarak çocuk ve ergenlerle EMDR uygulamaları ve bağlanma travmaları konusunda yetkin bir konuma geldi.

2020 yılında EMDR Avrupa Onaylı Çocuk & Ergen Eğitmeni (Trainer) ve Danışmanı (Supervisor) Prof. Dr. Ümran Korkmazlar’dan “Çocuk ve Ergenler EMDR Eğitimi 1. Düzey”i alarak çocuk ve ergenlerle uzun yıllarca yürüttüğü EMDR terapisi sürecinde yetkin bir beceriye sahip oldu. Gene aynı yıl içerisinde bağlı dernekten “Çocuk ve Ergenler EMDR Eğitimi 2. Düzey”i de başarı ile tamamlamıştır.

Aynı dönem gene Ümran Korkmazlar’dan “Hikaye Tekniği ve EMDR (Healing Story)” eğitimini alarak, çocuklarda iyileştirici hikayeler tekniği ile EMDR tedavisinin entegrasyonu hakkında sertifikaya sahip oldu.

Gene aynı yıl PERGEL (EMDR Destekli Sınav Kaygısı Programı)’nın kurucusu Dr. Olcay Güner’den PERGEL eğitimini alarak ve sınav kaygısı yaşayan öğrencilere bu yöntemle destek olmaya başlamıştır.

2020 yılında Avrupa onaylı EMDR eğitmeni Asena Yurtsever’den “Emdr ile Yetişkin Bağlanma Sorunları Üzerine Çalışmak” eğitimini alarak,  bağlanma ve ilişkilerinde sorunlar yaşayan bireylere dair daha yetkin bir klinik beceriye sahip oldu.

2020 yılında başlayan pandemi sebebiyle EMDR Türkiye derneğine bağlı “EMDR Travma ve İyileştirme Grubu”nda gönüllü psikoterapist olarak virüsten etkilenen kritik gruplarla çalışmalarını yürüttü.

Uzman Klinik Psikolog Derya Altınay’dan “Çocuk ve Ergenlerde Bağlanma Travmaları ve EMDR Terapisi” eğitimi ile “EMDR – Kum Tepsisi Protokolü Yoğun Uzmanlık Programı” nı tamamlamıştır. Aynı dönemde Uzman Klinik Psikolog Pınar Fidancı’dan 4 oturumluk bir eğitim olan “Çocuk EMDR Terapistinin Triatlonu” eğitimini de tamamlayarak EMDR terapisi kullanımda uzmanlaşmıştır.

İstanbul Çocuk ve Ergen Psikanalitik Psikoterapi Derneği formasyonunun 04.09.2022-25.12.2022 tarihleri arasında düzenlenen 18 saatlik 1.Modül’üne katılmıştır.

Psikolog Aysun Erol, psikanalitik süpervizyon süreci ile çalışmalarına devam etmekte olup, uygulamalarında psikanalitik terapi, EMDR terapisi, psikanalitik oyun terapisi ve kum tepsisi terapisi yöntemlerini kullanmaktadır. Bireysel analiz süreci ise 2015 yılından bu yana devam etmektedir.

Kurucularından olduğu Kalkedon Psikoloji’de çalışmalarını sürdüren Aysun Erol  çocuk, ergen ve yetişkinlerle çalışmalarını sürdürmektedir.

Uzmanımıza dair “Doktor Takvimi” sayfasında yer alan yorumlara paylaşmış olduğumuz bağlantıdan ulaşabilirsiniz.