CAT Testi

CAT Testi

CAT Testi, 3-9 yaş arası çocuklara uygulanır. Çocukların ilgisini çekecek şekilde düzenlenmiş 10 değişik resim kartlarından oluşmuştur.

CAT Testi, bir çocuk için çok önemli olan figürleri ve dürtüleri anlamamızı kolaylaştırmak amacıyla yaratılmıştır. Resimler özellikle beslenme sorunları ve genel olarak da oral sorunlar konusunda bilgi vermek; kardeş kıskançlığından kaynaklanan sorunları irdelemek; ebeveyn figürlerine karşı tutumu ve bu figürlerin nasıl algılandığını ortaya çıkarmak ve bir çift (karı-koca) olarak ebeveyn ile çocuğun ilişkilerini görmek üzere düzenlenmiştir.
Yine bunlarla ilişkili olarak, çocuğun agresyonu, yetişkinler dünyasındaki yeri, muhtemel bir mastürbasyonla ilişkin olarak da gece yalnız kalmaktan duyduğu korku, tuvalet eğitimi ve ailenin buna tepkisi hakkındaki fantezilerini görmek amaçlanmıştır. Ayrıca yine çocuğun yapısı ve büyümeyle ortaya çıkan problemlere çocuğun tepkisinin dinamik işleyişini de öğrenmeyi amaçlamaktadır.
Bu test 11 ülkede uygulanmıştır ve özellikle küçük çocuklarda tercih edilen bir projektif testtir. Yapılan çalışmalar, testin kişilik belirlenmesini kolaylaştırmada; ebeveyn kaybı, dil ve konuşma zorlukları, çocukların hayali hikayelerinde güdü ve fantezilerin uzamsal değişiminin kıyaslanması ve antisosyal karakter özelliklerine sahip erkek çocukların fantezi tepkilerindeki şiddet ve cezalandırmayı içeren özel araştırma değişkenlerinin çalışmasındaki değerini göstermiştir.

Özetle CAT Testi; çocuğun hayatında önemli olan figürlerle (aile üyeleri gibi) ilişkilerinin anlaşılmasını kolaylaştırmak amacıyla düzenlenmiştir. Testörlerimiz Rorschach ve Projektif Testler Derneği sertifikalı uygulayıcılardır. Randevu için bağlantıdan merkezimize ulaşabilirsiniz.