Ezgi Aydın Bal

Ezgi Aydın BAL

Uzman Klinik Psikolog / Psikoterapist
Bireysel / Çift / Cinsel sorunlar / EMDR Terapisti

Uzman Klinik Psikolog Ezgi Aydın Bal, 2008 yılında Okan Üniversitesi Psikoloji bölümünü %100 burslu kazanmış, bölüm birincisi, okul üçüncüsü olarak bitirmiştir. Lisans eğitimi içerisinde İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Nöroloji – Nöropsikoloji Laboratuarında ve Boğaziçi Üniversitesi Rehabilitasyon Merkezinde stajyer psikolog olarak görev almıştır.

2009 yılında Okan Üniversitesi Yüksek Lisans Programına burslu olarak kabul edilmiş, yüksek lisans eğitimi boyunca da birçok vaka takip etmiştir. Yüksek lisans boyunca süpervizörü Dr. Çağla Gülol’dur. Tez Danışmanlığını Prof. Dr. Kültegin Ögel’in üstlendiği “Alkol Kullanımının Emosyonel Düzenleme Üzerine Etkileri” konusunda tezini tamamlamış ve 2011 yılında uzmanlığını almıştır.

Aynı yıllar içerisinde yüksek lisans bünyesinde iki dönem boyunca Psikiyatrist Dr. H.Alp Karaosmanoğlu’ndan “Şema Terapi” eğitimini almış ve uygulamalarına katılmıştır. Diğer yandan yine yüksek lisans bünyesinde Dr. Feza Balkaya’dan “Gestalt Terapisinde Temel Kavramlar” eğitimini almıştır.

2011 – 2012 yılları arasında evde sağlık alanında hizmet veren “Evde Psikolojik Hizmetler”de görev almıştır.

2012 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Cinsel İşlev Bozuklukları Kliniğinde Prof. Dr. Doğan Şahin süpervizyonluğunda Uzm. Psk. Sibel Dinç Çalışkan’dan cinsel terapi eğitimlerini ve süpervizyonlarını tamamlayarak, cinsel terapi alanında danışan görmeye başlamıştır. Cinsel terapiler konusunda halen süpervizyonlar vermektedir.

2012 – 2018 yılları arasında Evlilik Terapileri Enstitüsü’nde görev almıştır. Bu süre içerisinde bireysel, çift ve özellikle cinsel terapiler konusunda çalışmalarını yoğunlaştırmıştır.

2012 yılında Uzm. Klinik Psikolog Bilge Çapoğlu’ndan “Çift ve Aile Terapilerine Giriş” eğitimi tamamlamıştır.

2015 yılında Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden 1. Düzey EMDR eğitimini alıp, süpervizyonlarını başarıyla tamamlayarak EMDR terapisi uygulayıcısı olmaya hak kazanmıştır.

2013 – 2018 yılları arsında kurumsal danışmanlık kanadında SunExpress havayolu şirketinin kabin memurluğu işe alım sürecinde yer almış, 6 dönem boyunca işe alım mülakatlarını gerçekleştirmiştir.

2018 yılında Türk Psikologlar Derneği tarafından verilen 35 saatlik Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri (MMPI) uygulama ve yorumlama eğitimine katılmış ve başarıyla tamamlayarak uygulama ve yorumlama sertifikası almaya hak kazanmıştır.

2018 yılında II. İstanbul Bağımlılık Sempozyumuna katılmış ve burada atölyelere dahil olmuştur.

Bu atölyeler:

  • Bağımlılıkta İyileşme Planının Hazırlanması – Prof. Dr. Kültegin Ögel
  • Kumar Problemini Değerlendirme ve Tedavi Planı Oluşturma – Uzm. Psk. Kinyas Tekin
  • Bağımlı Aileleriyle Çalışmak – Uzm. Psk. Olcay Zehra Tuna
  • Sigara – Alkol Madde Bağımlılığı Programı (SAMBA) – Uzm. Psk. Ceren Koç

2018 yılında Psikoloji İstanbul tarafından verilen Gotmann Çift Terapisi I.Düzey eğitimini tamamlamıştır.

2019 yılında Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden 2.Düzey EMDR eğitimini alıp, süpervizyonlarını tamamlamıştır. Akredite terapist olmak üzere süpervizyonlarına devam etmektedir.

2019 yılında EMDR kıdemli eğitmeni Roger Solomon tarafından verilen “Yas Çalışmalarında EMDR Terapisinin Kullanımı” çalışma grubuna katılmış ve başarıyla tamamlamıştır.

2020 yılında Avrupa onaylı EMDR eğitmeni Asena Yurtsever’den “Emdr ile Yetişkin Bağlanma Sorunları Üzerine Çalışmak” eğitimini alarak,  bağlanma ve ilişkilerinde sorunlar yaşayan bireylere dair daha yetkin bir klinik beceriye sahip oldu.

Çalışmalarına Kalkedon Psikoloji bünyesinde devam etmekte olan Ezgi Aydın Bal, ağırlıklı olarak Bilişsel Davranışçı Terapi, EMDR ve Şema Terapi yöntemlerini kullanmaktadır. Aldığı eğitimler doğrultusunda ağırlıklı olarak bireysel terapi, çift terapisi ve cinsel terapiler konusunda vaka takibi yapmaktadır. Çift terapisinde Gotmann Çift Terapisi yaklaşımını kullanmaktadır. Türk Psikologlar Derneği ve EMDR Türkiye Derneği üyesidir.