Asena İrem Ulusu

Asena İrem ULUSU

Uzman Psikolog / Psikoterapist
Bireysel/Çift/ Cinsel sorunlar / EMDR Terapisti

Asena İrem Ulusu, 2010 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölünden mezun olmuştur. Lisans eğitiminin hemen ardından Okan Üniversitesi Klinik Sağlık Psikolojisi Bölümü’ne kabul edilmiş; 2013 yılında Dr. Çağla Gülol danışmanlığında “Tip 2 Diyabet Hastalarında Yaşam Kalitesi, Hastalıkla İlgili Bilgi Düzeyi, Hastalık Algısı, Stresle Başa Çıkma ve Depresyon” konulu tezi ile yüksek lisansını tamamlamıştır. Lisans ve yüksek lisans eğitimi boyunca TÜBİTAK bursu ile ödüllendirilmiştir.

Lisans döneminde Konya Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde; yüksek lisans döneminde ise İstanbul Özel Diyabet Hastanesi’nde stajlarını tamamlamıştır.

Eğitim ve çalışma hayatı boyunca çocuklara ve yetişkinlere yönelik bir çok eğitime katılmıştır. Lisans döneminde Uzm. Psk. Ceyda Eke tarafından verilen “Çocuk ve Gençlerde İlk Görüşme Teknikleri”, “Riskli  Davranış Gösteren Çocuk ve Gençlerle Çalışmada Temel İlkeler”; Uzm.Psk. İbrahim Eke tarafından verilen “Stratejik Aile Terapisine Giriş” adlı eğitimlere;  Doç. Dr. Kültegin Ögel tarafından yürütülen “Farkındalık Temelli Terapiler (Mindfulness Based Therapies)” eğitimine; yüksek lisans döneminde ise Dr. Selen Ayas Bütün tarafından yürütülen “Çocuk Testleri”,   “Çocuklarla Psikolojik Görüşme Teknikleri” ve “Oyun Terapisi Eğitim”lerine katılmıştır.

Asena İrem Ulusu gene aynı dönemde aktif olarak danışan görmeye, özel bir anaokulunda, çocuklara ve ebeveynlerine psikolojik danışmanlık yapmak üzere başlamış 1 yıl boyunca yarı zamanlı olarak burada çalışmıştır. Bir yandan da bu süreçte Prof. Dr. Hakan Türkçapar tarafından yürütülen “Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi” ve Cinsel Terapi Enstitüsü tarafından yürütülen “Cinsel Terapi Eğitimi” ne katılmıştır.

Çocuklarla çalışma deneyiminin ardından infertilite (kısırlık) problemi yaşayan çiftlerle çalışmak üzere “Tüp Bebek” alanına yönelerek 2 yıl boyunca Novafertil Tüp Bebek Merkezi’nde; 5 yıl boyunca da Bahçeci Sağlık Grubuna ait Fulya ve Umut Tüp Bebek Merkezleri’nde psikolojik danışmanlık biriminde görev almıştır. Çalıştığı bu kliniklerde verilen ve kendisinin katılmış olduğu bazı kurumsal eğitimler: “İletişim ve Müzakere Becerileri”, “Yaratıcı Düşünme ve Problem Çözme”, “Motivasyon ve Takım Çalışması”, “Zor Hasta ve Yakınları ile İletişim”, “Hasta ile Etkin İletişim” şeklindedir.

İnfertilite alanında çalışırken 2017 yılında Gottman Enstitüsü’nden “Gottman Çift Terapisi Eğitimi”ni; İstanbul Psikodrama Derneği’nden “Gevşeme Teknikleri Eğitimi” almıştır. Ayrıca DBE’nde Dr. Ayşe Bombacı tarafından yürütülen “Hamilelik, Doğum Sonrası Depresyon ve Anne-Bebek İlişkisi” adlı eğitimlerini tamamlamıştır.

2018 yılında Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden “1. Düzey EMDR (Göz hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme)” eğitimini almış; süpervizyonlarını başarıyla tamamlayarak 1. Düzey EMDR Terapisi Uygulayıcısı olmaya hak kazanmıştır.

2020 yılında ise Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden “2. Düzey EMDR (Göz hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme)” eğitimini almış; süpervizyonlarını başarıyla tamamlayarak 2. Düzey EMDR Terapisi Uygulayıcısı olmaya hak kazanmıştır.

Çalışma alanları arasında İnfertilite ve Tüp Bebek Tedavisi’nde yaşanan psikolojik zorluklar, duygu durum bozuklukları (depresyon vb.), ilişki-evlilik problemleri, kaygı bozuklukları (fobiler, panik bozukluk, travma vb.) ve cinsel problemler (vajinismus, erken boşalma, cinsel isteksizlik vb.) yer almaktadır.

2020 yılından itibaren çalışmalarına Kalkedon Psikoloji’de devam etmekte olan Asena İrem Ulusu’nun sıklıkla kullandığı terapi yöntemleri: EMDR Terapisi, Bilişsel-Davranışçı Terapi ve Gottman Çift Terapisi’dir.

Uzmanımıza dair “Doktor Takvimi” sayfasında yer alan yorumlara paylaşmış olduğumuz bağlantıdan ulaşabilirsiniz.