Bağımlılıkta Ailelere Öneriler

Bağımlılıkta Ailelere Öneriler

Bağımlılıkta Ailelere Öneriler – Bağımlılık kronik bir beyin hastalığı olmasının yanı sıra bir aile hastalığıdır. Çünkü bağımlılık sadece bireyi etkilemekle kalmaz aile üyelerini de psikolojik, fiziksel ve ekonomik olarak etkiler. Ayrıca ailenin bağımlılığın sürmesine neden olan bazı tutum ve davranışları da olduğu görülmektedir. Örneğin bazen aileler bağımlı kişiye destek olmak isterken tüm sorumluluğu üzerine alabilmektedir.

Ailesinde ya da yakınlarında bağımlılık sorunu olanlara/şüphelenenlere öneriler;

 1. Bağımlılık hakkında bilgilenin. Bağımlılığın nasıl bir hastalık olduğunu, bağımlılık yapıcı maddelerin etkilerini ve yoksunluk belirtilerini öğrenin. Yakınınızda bu konuyla ilgili size sorun olduğunu düşündüren işaretleri bağımlılıkla ilişkili görünüyor mu değerlendirin. Bağımlılıkla ilgili bir yakınınızla, bağımlılığından şüphelendiğiniz yakınınızla ya da bir uzmanla görüşmeye karar verdiğinizde bu bilgilere sahip olmanız iyi olacaktır.
 2. Gözlemlerinizi ve öğrendiklerinizi diğer aile üyeleriyle ya da yakınlarınızla paylaşın. Bir sorun olduğu konusunda hemfikirseniz yakınınızla kimin konuşacağına karar verin.
 3. Yakınınızla konuşmadan önce konuşmaya hazır olduğunuza emin olun. Nasıl konuşacağınıza emin değilseniz ya da hazır hissetmiyorsanız bağımlılık hakkında bir uzmanla görüşün.
 4. Yakınınıza bağımlılık hakkındaki şüphelerinizle ilgili konuşmak istediğinizi söyleyin. Şu an konuşmak istemiyorsa örneğin iki gün içerisinde kendisinden size zaman ayırmasını isteyin ve o zaman konuşabileceğinizi söyleyin. Konuştuğunuzda şüphelerinizden ve bağımlılık konusundaki endişelerinizden bahsedin. Bağımlılık hakkında bilgilendiğinizi anlatın. Onu önemsediğinizi ve bu konuşmayı onun iyiliğini istediğiniz için yaptığınızı hissettirin.
 5. Konuyu gündeme getirmeden önce yakınınızın alkol/madde etkisinde olmamasına dikkat edin. Alkol/madde etkisindeyken yakınınız sizi daha az anlayabilir ya da daha öfkeli, sabırsız, suçlayıcı olabilir.
 6. Bağımlılıkla ilgili gözlemlediğiniz davranışları, bağımlılığın sonuçlarına dair olan endişelerinizi ve kullanmaya devam etmesiyle ilgili endişelerinizi paylaşın.
 7. Konuşmayı yaparken iki yönlü bir diyalog olmasına dikkat edin, onun da konuşmasını cesaretlendirin.
 8. Bağımlılıkla ilgili bir sorunu olmadığını söylüyorsa ikna etmeye çalışmayın. İlerleyen süreçte tekrar görüşmeyi teklif edin. Burada yakınınızı bağımlılıkla ilgili bir sorunu olduğuna ikna etmeye çalışmayın. Bir sorun olduğunu düşündüğünüzü ve bu düşüncenizin kanıtları olduğunu gösterin.
 9. Nedenlerini keşfetmeye çalışmayın, yargılamayın. Bu saatten sonra ne yapabileceğinize odaklanın.
 10. Konuşmanızı yaptıktan sonra çok hızlı bir değişim beklemeyin. Belki de bu konuşma yaşadığı sorunu ilk kez fark ettiği, üstünde düşündüğü bir an olabilir.
 11. Aile içi iletişim becerilerinizi güçlendirin. Bağımlılık tek odağınız olmasın, bağımlılık dışında da yakınınızla iletişime geçin.
 12. Yakınınızla bağımlılık hakkında konuştuğunuzda bilmediğiniz ya da ne cevap vereceğinize emin olmadığınızda cevap vermeyin. Bu konu hakkında düşünüp kendisine cevap vereceğinizi söyleyin. Konuyu araştırın, ne cevap vereceğinizi bilmiyorsanız gerekirse bir uzmana danışın.
 13. Yakınınıza bağımlılıkla ilgili verdiğiniz mesajların tutarlı ve devamlı olmasına dikkat edin.
 14. Yakınınızı tedaviye yönlendirin. Unutmayın bağımlılık tedavisi olan bir hastalıktır.

Yakınınızla nasıl iletişim kuracağınızı, onu nasıl tedaviye yönlendireceğinizi bilmiyorsanız konuşmadan önce bir uzmanla iletişime geçin. Uzmana yakınınızın alkol/madde kullanımı ile ilgili gözlemlediğiniz, sizi şüphelendiren bilgileri, bu konu açıldığında verdiği tepkileri anlatın. Nasıl konuşabileceğinizi, neler yapmanız gerektiğini öğrenin. Unutmayın bağımlılık tedavisinde bağımlılık sorunu olan kişinin tedavisinin yanı sıra ailenin de tedaviye katılması oldukça önemlidir. Pek çok çalışma aile üyelerinin katılımıyla bağımlılık tedavisine ailelerin katılmasıyla tedavi uyumunun arttığını, alkol madde kullanım sıklığının azaldığını ve ayıklığın sürmesine katkı sağladığını göstermektedir.

Bağımlılıklarla ile ilgili destek almak isterseniz bireysel psikoterapi hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgiye bağlantıdan ulaşabilir, merkezimizden randevu almak için buradan bizlere erişebilirsiniz.

Uzm. Psk. Ebru Temelcioğlu Tunalı

Psikolog / Psikoterapist