Alkol ve Madde Bağımlılığında Tedavi

Alkol ve Madde Bağımlılığında Tedavi

Alkol ve madde bağımlılığı hem kişinin kendisini hem ailesini hem de toplumu psikolojik, sosyal ve ekonomik açıdan etkilemesi nedeniyle gittikçe önem kazanan bir beyin hastalığıdır. Bağımlılığın sebebi tam olarak bilinemese de psikolojik, sosyal, biyolojik, davranışsal ve çevresel birçok bileşeni vardır ve bu bileşenler bağımlılığın gelişimi yanı sıra bağımlılığın sürmesine de katkı sağlar. Bağımlılık tedavi edilebilen bir hastalıktır ve fark edildiğinde bir uzmandan yardım almak bağımlılığı sürdüren tüm bileşenlerin değerlendirilmesi için oldukça önemlidir.

Peki bağımlılığı nasıl tanırız?

12 aylık süre içerisinde aşağıdaki 11 kriterden en az 2’sini alkol/madde kullanımında görüyorsak bu bağımlılığı düşündürmektedir.

 1. Planlanandan daha fazla miktarda ya da daha uzun süreli kullanım
 2. Kullanmayı bırakmak ya da kontrol etmek için sürekli istek hissetme ya da sonuç vermeyen çaba
 3. Alkol/maddeyi elde etmek, kullanmak ya da etkisinden kurtulmak için gerekli etkinliklere çok fazla çaba harcama
 4. Madde kullanmak için büyük bir istek duyma (aşerme, craving)
 5. Tekrar eden kullanım nedeniyle çeşitli sorumluluklarını yerine getirememe
 6. Maddenin kullanımı nedeniyle toplumsal ya da kişiler arası yaşanan birçok olumsuzluğa rağmen kullanıma devam etme
 7. Kullanım nedeniyle iş, eğlence, hobi gibi günlük aktivitelerin bırakılması ya da azaltılması
 8. Tehlikeli durumlarda dahi kullanma
 9. Yineleyici bedensel ya da ruhsal etkilerin olduğunun bilinmesine rağmen kullanmaya devam etme
 10. Tolerans geliştirme yani istenen etkinin ortaya çıkması için madde kullanımının ya da sıklığının artırılması ihtiyacı
 11. Yoksunluk belirtilerinin gelişmesi, yani madde kullanılmadığında maddeden maddeye değişen bulantı, huzursuzluk, titreme, sinirlilik, kas ağrıları, ateş, halsizlik gibi belirtiler gösterme

Bağımlılık tedavisinde ise amaç sadece bağımlı kişinin alkol/madde kullanımını bırakmasını sağlamak değil duyduğu isteği tanıyıp kontrol edebilmesini, yaşadığı olaylarla alkol/madde olmadan baş edebilmesini, duygu ve düşüncelerini tanıyıp alkol/madde olmadan yönetebilmesini ve stresle baş edebilmesini sağlamak da dahil olmak üzere yeniden iyilik haline dönmesini sağlamaktır. Bunun içinde bağımlılık sorunu yaşayan bireyler için bireysel psikoterapiler gerekli ve oldukça etkilidir. Literatür araştırıldığında ise bağımlılık tedavisinde kalıcı etkiyi sağlamak adına danışan merkezli bir yöntem olan motivasyonel görüşmenin ve bilişsel davranışçı terapinin oldukça önemli bir yeri olduğu görülmektedir.

Bir yakınınızda ya da kendinizde bağımlılığı fark ettiğinizde bir uzmandan yardım almak bağımlılık tedavisi sürecinizi kolaylaştıracaktır.

Bağımlılıklarla ile ilgili destek almak isterseniz bireysel psikoterapi hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgiye bağlantıdan ulaşabilir, merkezimizden randevu almak için buradan bizlere erişebilirsiniz.

Uzm. Psk. Ebru Temelcioğlu Tunalı

Psikolog / Psikoterapist