Hastalık Hastalığı (Hipokondriyazis)

Hastalık Hastalığı (Hipokondriyazis)

Halk arasında hastalık hastalığı ya da sağlık kaygısı olarak bilinen hipokondriyazis, anksiyete bozuklukları arasında yer alır. Bu sorunu yaşayan kişiler, zararsız fiziksel semptomların ciddi hastalık veya ciddi tıbbi durumların göstergesi olduğu inancına sahiptirler. Örneğin, sağlık kaygısı yaşayan bir kişi göğsünün biraz sıkıştığını hissederse, kalp krizi geçirdiğine inanabilir ya da baş ağrısını beyin tümörü olarak yorumlayabilir.

Sağlığımızla ilgili biraz endişelenmek normaldir ve hatta sağlıklıdır. Fakat bazı insanlar için, sağlıklarıyla meşgul olmak hayatlarını devralabilir ve önemli sıkıntılara neden olabilir. Sık sık sağlıkları hakkında güvence ararlar; ancak kendilerini güvende hissetmezler.

Bu kişiler vücutlarında fiziksel bir hastalığın başlangıcına işaret edebilecek izler, yumrular, yaralar veya kızarıklıkları bulmak için zamanlarının büyük bir kısmını vücutlarını tarayarak geçirirler. Hastalığa işaret edecek bir şey bulma olasılığı etrafında veya belirli bir hastalığa yakalanabilecekleri fikri etrafında yaşadıkları kaygı, yüksek düzeyde kaygıya yol açabilir. Bu da fiziksel anksiyete semptomlarını arttırabilir (kalp atış hızının artması, göğüs ağrısı veya göğüste sıkışma, baş dönmesi, bulanık görme, kafa karışıklığı, ağız kuruluğu veya terleme gibi). Fiziksel semptomlardaki bu artışı fark ettikten sonra, hastanın fiziksel bir hastalık yaşadığı fikri pekişir.

En yaygın sağlık kaygıları: kanser, HIV veya AIDS gibi durumlara odaklanma eğilimindedir; ancak bunların dışında da herhangi bir hastalık türüne odaklanabilirler. Türlü türlü hastane, doktor ziyaretleri olur. Teşhis için onlarca teste maruz kalırlar. İlk doktorun görüşü yeterli gelmez, güvence için 2., 3. doktor görüşüne ihtiyaç duyarlar. Ne yazık ki hem yapılan testler hem de farklı doktor görüşleri sadece geçici bir süre için kaygılarını baskılayabilir.

Sağlık kaygısının nedenleri her zaman kolayca belirlenemese de bu bozukluğu açıklayabilecek faktörlerden bazıları şunlardır:

  • Çocukken ya da geçmişte ciddi bir hastalığa sahip olmak,
  • Aile üyelerinden ya da yakın arkadaşlardan birinin ciddi bir rahatsızlığa sahip olması,
  • Ebeveynlerden birinin, yakın bir akraba ya da arkadaşın ölümü,
  • “Sağlıklı” olmanın herhangi bir fiziksel belirti veya his yaşamadığınız anlamına geldiğine dair bir inanca sahip olmak,
  • Sağlık kaygısı olan yakın aile üyelerine sahip olmak.

Siz de günlük hayatınızın işlevini bozacak düzeyde vücudunuzu bir hastalığın belirtisini bulmak için tarama davranışı gösteriyor, sağlığınızla ilgili sürekli güvence arayışında olduğunuzun farkındaysanız bizimle iletişime geçip, profesyonel destek alabilirsiniz.

Uzm. Psk. Asena İrem Ulusu

Bireyse/Çift/Cinsel Sorunlar