travmaya bağlı vajinismusta EMDR tedavisi

travmaya bağlı vajinismusta EMDR tedavisi

Küçükken mastürbasyon yaptığı için yakalanan ve azarlanan bir kız çocuğunun içselleştirilmiş bir utanç ve korku duygusu yaşayıp, bu duyguları yetişkin hayatına taşıyarak vajinismus problemi ile karşı karşıya kalabileceğini biliyor muydunuz?

Cinsel işlevlerin başlangıç noktası, çoğu kişinin sandığının aksine, cinsel organlar değil; beyindir. Vajinismusta vajina, beyindeki cinselliğe dair olumsuz inançlar yüzünden cinsel birleşmeye hazır olamaz, vajina girişindeki kaslar istem dışı kasılır ve cinsel birleşmenin acılı veya imkânsız olarak algılanmasına sebep olur. Böylelikle cinsel birleşme gerçekleşemez.

Cinsel terapistler, vajinismus problemini çözebilmek için genelikle bilişsel davranışçı terapi yaklaşımını kullanırlar. Bir yandan bilişsel terapi ile vajinismusa sebep olan yanlış, olumsuz düşüncelerle çalışılırken; bir yandan da danışana parmak egzersizleri gibi aşamalı ev ödevleri verirler. Bu yazıda yine bu tür bir cinsel terapi yaklaşımı bağlamında, süreci hızlandırabilecek ya da süreçte yaşanan bazı engellerin aşılmasına yardımcı olacak bir teknik olarak “EMDR”nin (Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme) kullanımına değineceğim.

–   Cinsel istismara (taciz, tecavüz öyküsü) uğramak ya da buna tanık olmak,

–   Cinsel şiddet,

–   Ağrılı jinekolojik muayene deneyimi ya da travmatik doğum öyküsü (vajinismus sonradan da oluşabilir)

– Cinsel organları keşfetme döneminde aile tarafından maruz kalınan cezalandırıcı yaklaşımlar,

–   Geçmişte genital bölgeye gelen bir darbe ya da fiziksel travma,

–   İlk cinsel ilişki deneyiminin travmatik olması,

–   Aile içi şiddete maruz kalmak.

Erken çocukluk ya da yetişkinlikte yukarıda bahsedilen türde travmatik deneyimleri yaşamak, cinselliğe dair olumsuz inançlar geliştirilip cinsel birleşmeyi imkansız hale getirecek istem dışı kasılmalara sebep olabilir.

EMDR, travmatik geçmiş yaşam deneyimlerinin bugünkü hayata olan olumsuz etkilerini ortadan kaldırmayı amaçlayan, en etkili terapi yöntemlerinden biridir. EMDR ile, vajinismusun oluşumunda yer alan, yukarıda belirtilmiş travmalar sebebi ile oluşmuş işlevsel olmayan inanç ve olumsuz deneyimlerin etkilerinin ortadan kaldırılması amaçlanır.

Terapiye vajinismus sorunu ile gelen danışan, yaşadığı travmanın bugünkü sorununa sebep olduğuna dair içgörü geliştirebilse de bu istemsiz durumun (vajen girişindeki kasılmaların) üstesinden gelemeyebilir. EMDR, işte bu istemsiz yanıtı duyarsızlaştırmak ve çocukluk ya da erişkinlik travmasına bağlı gelişen sorunun ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.

Yazının en başındaki örnekte bazen sadece EMDR ile çocukluğunda yaşadığı bu travmayı çalışmak, sorunun otomatik olarak ortadan kalkmasını sağlayabilir. Ya da uygulanan cinsel terapinin süresini kısaltıp farklı aşamalara geçmeyi kolaylaştırabilir.

Bir başka örnek gerekirse travmatik bir jinekolojik muayene sonrası kişi, cinsel birleşme zorluğu yaşayabilir. Muayene esnasında yaşadığı deneyim, ağrılı, onun kontrolünde olmayan bir şekilde gerçekleştirilmiş olabilir. Sonrasında da eşiyle birlikte olacakken bu travma tetiklenip istemsiz kasılmalara sebep olarak cinsel birleşmeyi imkansız hale getirebilir. Bu örnekte, yaşanan “jinekolojik muayene travması” EMDR ile işlenerek sorunun etkili bir şekilde ortadan kalkmasını sağlayabilir.

Cinsel terapilere dair detaylı bilgiye bağlantıdan ulaşabilir, merkezimizden destek alabilmek için buradan bizlere erişebilirsiniz.

Uzm Psk Asena İrem Ulusu

Bireysel / Çift / Cinsel Sorunlar