1 Yaşındaki Bebeğinizle Hangi Oyunları Oynayabilirsiniz?

1 Yaşındaki Bebeğinizle Hangi Oyunları Oynayabilirsiniz?

1 Yaşındaki Bebeğinizle Hangi Oyunları Oynayabilirsiniz? – Bebeğiniz artık 1 yaşında! Bu yaştan itibaren yürüyebilen ya da yürümeye çok yakın olan bebeğinizin el becerileri de gelişmiştir. Keşfetmeyi seven, olan bitene karşı meraklı, etrafındakileri anlama ve anlatma becerileri gelişen bebeğinizle onun gelişimine uygun birçok farklı aktivite yapabilirsiniz.

 Geliştirici Aktivite Önerileri

-Mutlaka bebeğinizle kitap okuyun. Kitaplarda bulunan resimleri isimlendirin, göstermesini isteyin. Bu dil gelişimi olumlu bir şekilde etkileyecektir.

-Aynı zamanda çevresinde gördüğü nesneleri isimlendirip ondan göstermesini de isteyebilirsiniz. Bu hem çevresiyle ilgili farkındalığını arttıracaktır hem de kendini ifade etme becerisini geliştirecektir.

-Bu yaşta bebekler oyuncakları itebilir, çekebilir, döndürebilir veya fırlatıp atabilirler. Mesela ondan küpleri bir kutuya doldurmasını ya da yan yana dizmesini isteyebilirsiniz. Aynı zamanda küplerle beraber kule yapabilirsiniz. Kule yıkıldığında baştan başlayıp pes etmeden istediği kuleyi yapması için yüreklendirebilirsiniz.

-Evde parkur yaratabilirsiniz! Yastık, koltuk gibi güvenli eşyalardan hazırlayacağınız parkurun bir başlangıç ve bitiş noktası olsun. Altından geçeceği, tırmanıp, zıplayabileceği bir parkur onu çok eğlendirecektir. Aynı zamanda kasları güçlenecek ve beden hakimiyeti gelişecektir.

-Farklı mutfak aletlerini kullanarak kendi müziğinizi yapabilirsiniz. Bu sayede bebeğiniz hem müzikle tanışacak hem de koordinasyon becerileri gelişecektir.

-Onun için duyu şişeleri hazırlayabilirsiniz. Şişelerin içini farklı farklı malzemelerle doldurup, içine su koyabilirsiniz. Bebeğinizin şişeleri eline alıp sallamasına, incelemesine izin verin.

-Ufak ufak sayı saymaya beraber başlayabilirsiniz. Örneğin; bebeğinizin el parmaklarını ya da sepete oyuncakları doldururken beraber sayabilirsiniz. Buradaki amaç sayılarla tanışmasıdır.

-Beraber vücut kısımlarını isimlendirme oyunu oynayabilirsiniz. Siz adını söyleyin ve ondan göstermesini isteyin. Sadece bildiklerini değil, bilmediklerini söyleyin ve ona gösterin. Bildiği zaman alkışlayıp onu motive edebilirsiniz.

-Çok sıvı olmayan yoğurtlara istediğiniz farklı renkte gıda boyası katarak koyarak renkli hale getirebilirsiniz.  Daha sonra bebeğinize bir sünger vererek yoğurtlara batırıp boş bir kâğıda baskı ya da o her ne isterse yapmasını sağlayabilirsiniz. Hem ince motor kaslarının gelişmesine yardımcı olacak hem de küçük sanatçılar için yeteneklerini dışa vurabilecekleri bir etkinlik olacak.

Uzman Klinik Psikolog Miray Akbala

Çocuk ve Ergen Psikoloğu