kayıp ve yas süreci

kayıp ve yas süreci

Kayıp ve Yas Süreci- Her kayıp, bizi kaçınılmaz bir keder içine sürükler. Keder, kayba verilen doğal tepkidir. Sevdiğiniz bir şeyi veya birini yitirdiğinizde hissettiğiniz duygusal acıdır. Çoğunlukla, kaybın verdiği acı bunaltıcı olabilir. Şok ya da öfke, inanç yitimi, suçluluk ve derin üzüntü gibi her türlü zor ve beklenmedik duyguyu yaşayabilirsiniz. Kederin acısı fiziksel sağlığınızı da bozarak uyumayı, yemek yemeyi ve hatta doğru düşünmeyi zorlaştırabilir. Bunlar, kayba verilen normal tepkilerdir ve kayıp ne kadar önemli olursa kederiniz o kadar yoğun olacaktır.     Sevdiğimiz birinin veya bir şeyin kaybıyla başa çıkmak, hayatın en büyük zorluklarından biridir.      Yas tutma son derece kişisel bir deneyimdir; yas tutmanın doğru ya da yanlış yolu yoktur. Nasıl yas tuttuğumuz, kişiliğimiz ve başa çıkma tarzımız, yaşam deneyimimiz, inançlarımız ve kaybın bizim için ne kadar önemli olduğu gibi birçok faktöre bağlıdır.          

“Kayıptan Sonra” ya Dair Doğru Bilinen Yanlışlar

1)   Görmezden gelirseniz acı daha hızlı gider.

Acınızı görmezden gelmeye veya yüzeye çıkmasını engellemeye çalışmak, uzun vadede onu daha da kötüleştirecektir. Gerçek şifa için, kederinizle yüzleşmek ve onunla aktif olarak ilgilenmek gerekir.

2)   Kayıp karşısında “güçlü olmak” önemlidir.

Üzgün, korkmuş veya yalnız hissetmek, kayba verilen normal bir tepkidir. Ağlamak, zayıf olduğun anlamına gelmez. Cesur bir tavır takarak ailenizi veya arkadaşlarınızı “korumanıza” gerek yok. Gerçek duygularınızı göstermek onlara ve size yardımcı olabilir.     

3)   Ağlamazsanız, kaybınız için üzülmezsiniz.

Ağlamak, üzüntüye verilen normal bir tepkidir; ancak ağlamayanlar da acıyı diğerleri kadar derin hissedebilirler. Bunu göstermenin başka yolları olabilir.

4)   Yas dönemi yaklaşık bir yıl sürmelidir.

Yas tutmak için belirli bir zaman çerçevesi yoktur. Ne kadar sürdüğü kişiden kişiye değişir.

5)   Hayatına devam etmek, kaybını unutmak demektir.

Devam etmek, kaybınızı kabul ettiğiniz anlamına gelir, ancak bu unutmakla aynı şey değildir. Hayatınıza devam edebilir ve kaybettiğiniz birinin veya bir şeyin hatırasını sizin önemli bir parçanız olarak saklayabilirsiniz.

Kayıptan Sonra Hangi Süreçte Profesyonel Yardım Almalı?

  • “Hayatı yaşamaya değer bulmuyorum, keşke onunla ben de ölseydim” gibi düşünceleri yoğun olarak aklınızdan geçiriyorsanız,
  • Kaybınız için ya da bu kaybı önlemekte başarısız olduğunuz için kendinizi suçluyorsanız,
  • Birkaç haftadan daha uzun süre başkalarından kopuk hissetme yaşıyorsanız,
  • Kaybınızdan beri başkalarına güvenmekte güçlük çekiyorsanız,
  • Normal günlük aktivitelerinizi gerçekleştiremiyorsanız.

Bu bahsettiklerimizin yeterli gelmediğini düşünürseniz ve 6 ayı aşkın süredir acınız aynı şiddette devam ediyorsa, paylaştığımız bağlantıdan bizlere ulaşabilir, bireysel psikoterapi hizmetlerimizle ilgili bilgiye ise bağlantıdan erişebilirsiniz.

Uzm.Psk. Asena İrem Ulusu     

Bireysel /Çift/ Cinsel Sorunlar