online filial terapi

online filial terapi

Evde olduğumuz bu süreç boyunca “Online Filial Terapi / Ebeveyn Eğitimi” sayesinde siz de evlerinizde çocuklarınıza oyun terapisi uygulayabilirsiniz! Oyun terapi sürecinde olan çocuklar ya da bu zorlu süreçte oyun terapisi desteği almak isteyen tüm ailelere açık olacak olan “Online Filial Terapi” eğitimi, sizlerin çocuğunuzun oyun terapisti olmasına olanak sağlıyor.
Bu online psiko-eğitimsel süreç boyunca ebeveynler, çocuklarıyla özel oyun zamanlarını nasıl yürüteceklerini öğreniyor olacaklar. Aynı zamanda ebeveynlerin çocukları ile aralarındaki duygusal bağ ve ilişki de güçlenecek.
Çocukların bu özel oyun zamanlarını anne babalarıyla oluşturmalarının birçok avantajı vardır. İlk olarak ebeveynler çocukların hayatlarındaki en önemli kişilerdir ve onları herkesten daha iyi tanırlar. Ebeveynler özel oyun zamanlarını hayatlarının bir noktasında yerleştirdikleri zaman değişimler daha etkili ve uzun vadeli olur. Eğer ki anne babalar oyun yolu ile çocuklarını daha iyi anlayabilirlerse, onlara nasıl davranacaklarını da o ölçüde anlayabilirler.
Özellikle evde olduğumuz bu zor dönemlerde, çocukların zorlayıcı duygularını açığa çıkarması ve etkili iletişim oldukça önemlidir. Bu bakımdan uzaktan da olsa sizlerin yanındayız. Bu online terapi süreci sayesinde evde kaldığınız zaman dilimi boyunca gözlemlediğiniz veya önceden var olan sorunları çözüyor olacaksınız.
Aynı zamanda ebeveyn çocuk ilişki güçlendirme olarak da görebileceğiniz bu seanslar çocuklarınızı oyun yolu ile anlamanızı sağlayacak. İnanın, çocuğunuzla beraber yapacağız haftada bir gün 30 dakika olarak yapacağınız bu özel oyun zamanı sayesinde sizin ve çocuğunuzun hayatı değişebilir. Belki “Ben zaten bundan fazla oynuyorum ama davranışlarında bir değişiklik göremiyorum.” diyebilirsiniz. Ancak araştırmalar, Filial Terapi gibi özel bir sayesinde yürüteceğiniz özel oyun zamanları sayesinde çocukların davranış problemlerinin düzeldiğini, özgüvenlerinin arttığını, psikolojik olarak dengelerini daha iyi sağlayabildiklerini, kendini kontrol etmeyi ve öz disiplini öğrendiklerini gösteriyor.
Bu ebeveynlerin çocuklarıyla her zaman oynadığı klasik bir oyun değil. Bu özel bir oyun zamanı ve anne babaların uyması gereken belli başlı kurallar oluyor. Bunların hepsini de Filial Terapistinin beraberliğinde öğreniyorsunuz.

Özel oyun saatini düzenleyen ailelerin yorumları:

Şenay: Özel oyun saatine başladığımızdan beri çocuğum farklı bir çocuk oldu. Eskisi kadar çok şey istemiyor. Öfke nöbetleri bitti. Eskisi kadar tartışmıyor. Bence bu davranışları yapması için bir sebebi kalmadı çünkü artık özel oyun saatimiz var.
Canan: Benim için özel oyun saatlerine zaman ayırmak çok zordu çünkü yapmam gereken 10 ayrı iş daha vardı ama zaman ayırdığıma çok memnunum. Özel oyun saatlerine başladıktan sonra 2 dakika içinde tamamen rahatlamış hissediyorum. Zaman içerisinde oyun saatimizi bitirdiğimizde, başlarda hissettiğim kadar yorgun hissetmemeye başladım. Özel oyun saatinde kızımla alakalı çok fazla şey öğrendim. Kendi başına birçok şeyi yapabilecek yeteneğe sahip.
Suzan: Özel oyun saatinde dünyayı Ömer’in gözünden görmeye başladım ve bu sayede ona duygularını ifade edebilmesi için gereken desteği ve özgürlüğü verebildim. Bu oyun seanslarında benim oğlumla ilgili beklentilerim ve hayalkırıklıklarımın onu ve ilişkimizi ne kadar etkilediği hızlıca ortaya çıktı.

Uzm. Psk. Miray Sanan

Çocuk ve Ergen Psikoloğu / Psikoterapist