çift terapisinde aldatma

çift terapisinde aldatma

Çift terapisinde insanlar evliliği ve partneriyle ilgili problemlerden bahsederken olaylar zincirini anlatırlar. Elbette hepsi dikkate değerdir, fakat eşinden yakınırken günlük olayların arasına sıkışmış asıl tema genellikle fark edilemez. Ta ki ciddi bir krizle yüzleşene kadar. Ciddi bir kriz her şeyi su yüzüne çıkartır. Aldatma durumu da ilişkinin karşılaştığı ciddi kriz durumlarından biridir. Su yüzüne çıkarttığı tema, güvende olmamaktır.

İki katlı bahçeli evinizden, evinizin çok yakınındaki alışveriş merkezine her zamanki gibi alışveriş yapmaya gidiyorsunuz. Her zamanki yoldan geçerek, her zamanki kapıdan giriyorsunuz. Genelde karşılaştığınız yüzleri görüyorsunuz. Her şey olağan ve kendi rutininde akıyor. Havada enteresan bir sakinlik var. Her şey yerli yerinde, gözünüz kapalı elinizi standa uzatsanız istediğiniz o sürahiye dokunacaksınız. Her şey o kadar tanıdık, her şey o kadar öngörülebilir. Derken, birden bir çığlık sesi ve bir patlama duydunuz. Oradakilerle birlikte etrafa savruldunuz. Ölümle burun buruna geldiniz. Şükürler olsun ki hayattasınız, fakat bundan sonra buraya her zamanki gibi gelebilir misiniz? Artık günlük hayatınızın akışına böyle güvenebilir misiniz? O alışveriş merkezine giderken kafanızı onca düşünceyle rahatlıkla doldurarak gözünüz kapalı o merdivenlerden inebilir misiniz?

Hayır. Bundan sonra tetikte olacaksınız. Demek ki; hayatınız, varlığınız ve sahip olduklarınız tehdit edilebilirmiş. Demek ki; hayatta böyle şeyler sizin de başınıza gelebilirmiş.

İşte aldatma da güven içinde nefes aldığınız ilişkinizin başına gelen buna benzer bir kriz durumudur. Her şey yerli yerindeyken, hayatınız kendi rutininde akarken, birdenbire her şeyin yerle bir olmasıdır. Ve yazık ki fazlasıyla kişisel bir konudur. Yani demin konuştuğumuz olaydaki gibi bir çok kişi tarafından ortak deneyimlenen bir olay değildir. Elbette sevdikleriniz size destek olmaya çalışır fakat kimse tarafından anlaşılamadığınızı hissedersiniz. Bu gayet normal bir durumdur. Ne zaman kendinizi toparlarsınız? Bu aldığınız hasarın yükünü nasıl atarsınız? Dahası bu ilişkiye artık kaldığınız yerden nasıl devam edersiniz? Asla devam edemez misiniz? Bunu bilemeyiz. Kaynağını iki partnerinin beslediği gücünden alan ilişkinizin kendini iyileştirme kapasitesi bize bunu kendiliğinden gösterir.

Geçmişe hiç bir zaman sünger çekilemez, fakat uçurumun eşiğine gelmiş bir ilişkiden en güzel dersler çıkartılarak ilişkinin onarılması ve çok daha iyi bir noktaya taşınması mümkündür. Bu eşlerin sadakatle harcayacakları enerji ve onarma gücüyle mümkündür. Gerçek ve sahici bir güç…

Çift terapisinde aldatma ile ilgili çalışan biz çift terapistleri ile kriz sonrası strese maruz kalmış bu ilişkinin yaralarını nasıl saracağınıza, harcanan emeğin sahiciliğine, neler yapılması ve ne şekilde yol alınacağına birlikte karar verirsiniz. Çünkü her ilişki, her birey gibi kendi içinde biriciktir. O biricik yol terapistinizin desteği ile nereden ve ne şekilde yürüyeceğinizi size gösterecektir.

Uzm. Psk. Nazlı Kalkan

Bireysel/Çift/Cinsel Psikoterapist/Yazar