Kadıköy Psikolog Erken Boşalma - Erken Boşalma Anadolu Yakası Psikolog - Erken Boşalma İstanbul Psikolog

Erken Boşalma ve Psikoloji

Erken Boşalma Çözülebilen Bir Problemdir…

Boşalma süresinin kişinin kontrolü dışında vajinaya giriş sağlamadan veya cinsel birleşmenin 3 dakikanın altına düştüğü durumlar erken boşalma (kontrolsüz boşalma /denetimsiz boşalma) olarak tanımlanmaktadır.

Boşalma kontrolünün sağlanamadığı durumlarda, çiftin kaliteli, tatmin edici cinsel yaşam sürmeleri olumsuz yönde etkilenir. Bununla birlikte eşler birlikte tatmin olamadıkları için bu durum bencillik olarak algılanır ve çatışmalara sebep olur.

Boşalma süresi ne kadar olmalıdır?

Önemli olan boşalma süresi değil boşalma kontrolünün sağlanmasıdır. Çiftin ikisininde cinsel birlikteliğinde sorun yaşamadığı durumlar sure uzun olmasa dahi bir problem olarak kabul edilmez. Boşalma kontolü kişinin boşalma anını hissettiğinde , durdurma yöntemlerini kullanarak süreyi belirleyebilmesi anlamına gelir. Yani sürenin kontrolü, kişinin kendisindedir ve istediği zaman boşalabilir. Çiftin arasında bir uyum vardır.

Boşalma kontrolünün olmaması her zaman erken boşalma olarak tanımlanmaz. Ancak denetimsiz olarak boşalan kişinin stres yaşadığı bir dönemde boşalma süresinin kısalması kaçınılmazdır.

Neden boşalma kontrolünü sağlamakta zorlanılır?

Cinsellik doğuştan gelen bir yetenek değildir, sonradan öğrenilir ve geliştirilir. Cinselliğin konuşulmadığı toplumlarda erken boşalma çok sık rastlanan bir durumdur. Kişinin boşalma kontrolünü sağlayamaması bireysel bir sıkıntı değil, toplumsal bir sorundur. Yasak ve ayıp olarak kabul edilen bir durum gizli ve hızlı bir şekilde çözümlenmeye çalışılır. Cinsel kimliğin farkedilmeye başlandığı çocukluk döneminde, çocuklarının cinsel organıyla oynadığını fark eden aileler fazla yasaklayıcı ya da cezalandırıcı davranabilirler. O dönemler hatırlanmasa da aslında bilinç dışımızda kayıtlıdırlar. Bu nedenle bazı çocuklar gizli gizli , denetimsiz şekilde mastürbasyon yaparken, bazıları korkudan hiç mastürbasyon deneyimlemezler. Ayrıca cinsel eğitim adı altında okullarda verilen eğitimler yetersiz olduğundan çoğu zaman yanlış bilgileri doğru olarak kabul edilir. Ayrıca cinselliğin yasak oldupu bir toplumda özellikle ergenlik döneminde cinsel bilgilendirme içeren kitap almak başlı başına utanç meselesidir. Bu neden cinsel ilişki yaşayabilecekleri dönemde bir takım sorunlar yaşanır. Cinsel bilgi eksikliği denetimsiz bir şekilde başlayıp biten bir cinsel ilişkiyi alışkanlık haline getirmelerine sebep olur. Hiç cinsel deneyim yaşamayanlar ise evlendikten sonra aynı denetimsiz boşalmayı alışkanlık haline getirirler.

Cinselikle ilgili bilgi eksikliği ve yanlış kulaktan dolma bilgiler sonucunda kişinin cinsel bir takım problemler yaşaması ise kaçınılmazdır. Kişi, denetimsiz boşaldığında kendisini yetersiz, başarısız, eksik hisseder ya da herkesin bu şekilde olduğunu düşünerek sorunun çözümüne yönelmez. Her iki durum da kaliteli cinsel yaşam sürülmesimi engeller, cinsel isteksizliğe ve ilişki problemlerine sebep olabilir.

Erken boşalma çözülebilen bir problem mi?

Erken boşalma çözülmesi zor bir durum gibi düşünülse de aslında çözümü oldukça basittir. Öncelikle bir ürolog ile görüşülerek, sorunun fizyolojik olup olmadığının sorgulanması gerekir. Prostat iltahabı gibi bazı rahatsızlıklar erken boşalmaya neden olabilir. Partnerinizle birlikte alacağınız cinsel eğitim ve uygulamanız gereken ev ödevleri bu sıkıntının üstesinden gelmenizi ve kaliteli bir cinsel yaşama sahip olmanızı sağlar. Eğer sorun fiziksel değilse Cinsel Terapi bu noktada devreye giriyor..

Uzman Psikolog Özge Soner